Jsem tu pro Tebe, Helča

Moje kámoška jménem POPORODNÍ DEPRESE

Dnes bych vám tu ráda řekla něco málo o poporodní depresi. V mém případě trvá dodnes. Ale od listopadu 2021 jsem v péči psychiatra, a zaléčená lékama. Bohužel jsem to nezvládla sama, a zašlo to tak daleko, že mi moje stavy přešly do úzkostí, až panických atak.

Do toho jsem spala už jen 3 hodiny, a přidaly se mi halucinace. Ty jsem měla jen v noci, kdy jsem furt koukala z okna, jestli nás někdo nesleduje, a nemohla jsem usnout, protože jsem se bála, že se nám někdo vloupá do baráku, a zabije nás. Až tak daleko to zašlo…

Od prosince 2020 jsem se snažila na sobě pracovat. Začalo to kineziologií, různými kurzy sebevzdělávání a proto, když mi byla doporučena návštěva psychiatra, bylo to pro mě absolutně v rozporu s tím, jak jsem se snažila na sobě vnitřně pracovat, a posouvat se. Nechtěla jsem tu vnitřní práci zničit lékáma.

Nemám nic proti lékům a lékařům. Ale já se vydala cestou sebepoznáním, do které léky nepatří. Po poradě s mojí kinezioložkou, které když jsem řekla, co se mi v noci děje, tak absolutně neváhala a řekla mi, ať si k psychiatrovi okamžitě dojdu, že na tohle už je ona krátká.

Věřím, že vše, co se děje má svůj důvod. Já se vydala cestou sebepoznáním, a ušla jsem opravdu velký kus, a ještě nejsem zdaleka u konce. Jen mi k tomu musí dopomoci i lékaři.

Když se nad tím zamyslím, tak to jde ruku v ruce, protože kdybych chodila jen k psychiatrovi, nikdy bych nebyla úplně vyléčená. Ale tím, že jsem začala nejprve chodit na kineziologii, kde léčíte své vnitřní strachy, například z dětství, ale i z rodové linie, a poté šla k psychiatrovi, beru to tak, že až skončí moje cesta s lékama, budu nový člověk a budu hlavně ZDRAVÁ!

Více o mém příběhu se dočtete v mém e-booku  MOJE KÁMOŠKA JMÉNEM POPORODNÍ DEPRESE“

Teď si pojďme říct něco o samostatné poporodní depresi.

IMG_5426

CO JE TO POPORODNÍ DEPRESE?

Poporodní deprese je psychické onemocnění, které se u žen objevuje v horizontu několika dní až měsíců po porodu. Charakteristické jsou emoční výkyvy, stavy smutku a pláče. Poporodní depresi velmi často provází také úzkostné pocity a vtíravé až děsivé myšlenky.

JAKÉ JSOU PŘÍČINY POPORODNÍ DEPRESE?

Za rozvojem poporodní deprese stojí zpravidla hormonální změny, ke kterým dochází vlivem porodu. O něco častěji se poporodní deprese objevuje u prvorodiček a také u žen, jež před těhotenstvím trpěly premenstruačním syndromem. Vyšší výskyt obtíží je také zaznamenáván u adolescentních matek.

Další vlivy jsou: dědičnost, předchozí úmrtí plodu, potrat či vystavení stresové situaci.

JAK SE POPORODNÍ DEPRESE LÉČÍ?

Zpravidla se léčí třemi způsoby:

  • Antidepresiva (farmakologická)
  • léčba hormony
  • psychoterapie

Doufám, že jsem vám aspoň trochu přiblížila příčiny poporodní deprese. Znáte i můj příběh, a tak se nebojte s někým sdílet ten svůj. Pokud se necítíte ve své kůži, nebojte se dojít si k lékaři, nebo k terapeutovi. Hlavně problém začněte řešit!

Kdybyste měly jakoukoli otázku, nebo problém, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám pomůžu, jak jen to bude v mých silách.  Nezapomeňte, že jsem tu pro vás a chci vás podpořit!

Více se dočtete v mém e-booku. Téma poporodní deprese je opravdu rozsáhlé, a chci ji s vámi probrat do hloubky!

IMG_2956

Budu se těšit zase příště

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *